بیگ بنگ تئوری یا مزایای احمق بودن نسبت به علایق جامعه

Sunday، ۱۱ Khordaad ۱۳۹۹

چرا باید سریال بیگ بنگ تئوری را در بازه ۲۰ تا ۳۰ سالگی ببینیم؟

یکی از سوال هایی که همیشه از خودم می‌پرسم اینه که چی میشه که یه عده می‌تونن توی جامعه محبوب بشن و مورد پذیرش قرار بگیرن و یه عده دیگه نه؟

قضیه هم اینه که این پذیرش ها توی دوره‌ها مختلف و با توجه به ارزش های جامعه ای که توش زندگی می‌کنیم، می‌تونه زمان به زمان کاملا متفاوت باشه!

همون طور که یه زمان فرم بدن توپر! ممکنه مورد پسند قرار بگیره، توی زمان بعدی ممکنه نکوهش بشه و فرم بدن قلمی مورد استقبال قرار بگیره!

داستان سریال بیگ بنگ تئوری هم دقیقا روی همین موضوع دست گذاشته!

چهار تا جوون نابغه، که هر کدوم مدارک فوق العاده خفنی توی زمینه های مختلف علمی دارن ( دکتری فیزیک نظری، دکتری فیزیک کاربردی، دکتری اخترشناسی و البته فوق لیسانس مکانیک از دانشگاه MIT)

و توی دنیای به اصطلاح گیک مانند خودشون غرقن!

با همدیگه زندگی خوبی رو دارن! دور هم دیگه چرت و پرت می‌گن و چرت و پرت می‌بینن و چرت پرت دنبال می‌کنن ( چرت و پرت از نظر عوام جامعه! مثل اینکه اگه فقط ثور می‌تونه چکشش رو بلند کنه، چی میشه اگه ثور چکشش رو دستش بگیره و بعد هالک ثور رو بلند کنه؟؟؟)و همین طور توی زمینه دانشی خودشون هم در جایگاه بسیار خفتی هستن!

اما قضیه اینکه که اصلا نمی‌تونن با جامعه خارج از خودشون ارتباط برقرار کنن!

و همه این داستان ها از جایی شروع میشه که یه دختر خانم به نام پنی! میشه همسایه رو به رویی دو تا از این نخبه‌های داستان بیگ بنگ تئوری:

یعنی دکتر شلدون کوپر و دکتز لنرد هافستدر! که مجموع ضریب هوشی این دو نفر بالای ۳۶۰ میشه!!

و تمام ماجراهای این سریال با این اتفاق شروع میشه!

شخصیت های اصلی سریال بیگ بنگ تئوری چه کسانی هستند؟

قاعدتا ۴ تا جوون نابغه رو که خدمتت معرفی کردم اجمالا:

شلدون کوپر که باهوش ترین و البته جامعه گریز‌ترین فرد این گروهه، دو تا دکتری توی زمینه فیزیک داره! توی ۱۱ سالگی وارد دانشگاه شده و خیلی وقتا توی پیشینه اش دو تا تئوری گفته می‌شه:

یه عده عقیده دارن که فضایی ها این موجود نچسب رو اومدن توی زمینه رها کردن تا زمینی ها رو مورد آزمایش قرار بدن!

اما یه عده دیگه اعتقاد دارن که شلدون در اصل یه ربات فوق پیشرفته است که از آینده اومده تا بتونه رفقاش رو زجرکش کنه!!

البته همین جا بگم که تقریبا ۹۰ درصد بار کمدی و طنز سریال روی دوش همین شخصیت رو مخ و البته فوق العاده است!

به حدی که سازندگان سریال بیگ بنگ تئوری تصمیم گرفتن یه سریال دیگه از روی شخصیت دکتر شلدون کوپر بسازن و توی اون دوران بچگی اش رو نشون بدن: سریالی با نام Young Sheldon یا شلدون جوان که الان چند فصل ازش هم پخش شده.

خودم چند قسمت اولش رو دیدم ولی خب نتونستم اونجور که با سریال مادرش ارتباط برقرار کردم، با اون ارتباط برقرار کنم!

نفر دوم دکتر لنرد هافستدر هستش که رفیق صمیمی و البته برده شلدون حساب میشه که از همون اول هم حسابی میره توی کف پنی خانم!!!

لنرد برخلاف شلدون، از خانواده ای میاد که توی همه دکتر و نابغه هستن و با اینکه لندر ته تغاری حساب میشده، اما کمترین میزان محبت و توجه رو از مادرش که یه روانشناس خفن بوده میبینه!

نفر سوم دکتر راجش کوتر پالی یا به اختصار راج هستش که یه اخترفیزیک دان هست! از هند اومده و به خاطر پدر و مادر خرپولش بهش میگن میلیونر زاغه نشین!

البته این ملیونر یه مشکل خفن هم داره: وقتی خانمی داخل فضایی باشه که راج اونجا هست، کلا زبونش از کار می‌افته و دیگه فقط میتونه در گوش رفیق صمیمی اش هاوارد حرف بزنه!

و شخصیت اصلی چهارم هم هاوارد والویتزه که از MIT مدرک فوق لیسانس مهندسی مکانیک داره و برای همین خیلی وقتا توسط شلدون اصلا آدم حساب نمیشه! چون دکتری نداره!‌(:

همین هاوارد هم کلی سعی میکنه که بتونه تشکلی خانواده بده و هر فردی رو مورد مناسبی برای ازدواج میبینه، اما از اونجایی که خیلی هوله! طبیعتا از طرف همه حتی روبات ها هم پس زده میشه!

شخصیت اصلی بعدی هم که پنی هستش!

دختری که از نبراسکا اومده و واحد رو به رویی شلدون و لنرد رو اجاره کرده و با آرزوی بازیگر شدن، فعلا توی یه کافه پیشخدمته!

البته اینی که گفتم صرفا مال فصل اول سریال هست و این سریال دوازده فصل ادامه پیدا کرد.

کلی شخصیت دیگه اضافه میشن به داستان و کلی پیچ و تاب داره هر شخصیت.

ولی خب از اونجایی که هر چیزی بیشتر بگم به نوعی اسپویل سریال بسگ بنگ تئوری حساب می‌شه و نه من و نه قطعا خودت دلت نمی‌خواد که چنین اتفاقی بیوفته، لذا بیشتر از این وارد جزئيات داستان این سریال نمی شم.

کلیت داستان سریال بیگ بنگ تئوری درباره چیه؟

جدا از همه شوخی ها و طنز هایی که این سیتکام آمریکایی داره،‌ خودم خیلی دوستش دارم چون سختی های گره خوردن آدم هایی که کمی از جامعه دور هستن رو با جامعه‌ای که نرم علایق و رفتارهاش جور دیگه ای ساخته شده نشون میده!

مثلا سریال فرندز یا جطور مادرت رو ملاقات کردم که شبیه ترین نمونه ها به این سریال هستن، شخصیت های اصلی اش تقریبا همون مردم عادی با همون علایق هستن!

اما این سریال روی یه گروه دانشمند جوون زوم کرده که در عین حال که نیاز هایی مثل همه آدم ها دارن، برای بقیه مردم چندان قابل درک نیستن و حتی گاهی رفتارهاشون ترسناک و یا حتی بچگانه تفسیر می‌شه.

برای همین اکثر مردم از اون ها دوری می‌کنن و همین خودش باعث رخ دادن کلی اتفاق باحال و به شدت حال خوب کن می‌شه!

علاوه بر این، این سریال پره از کلی شوخی علمی و که انصافا باحالن!

چیزهایی که واسه اکثر ما که فیزیک نخوندیم قابل فهمن اما تا حالا از این دید بهشون نگاه نکردیم و کلی از رفیق‌های خودم به خاطر این سریال به مسائل فیزیک علاقه مند شدن!

و یه چیز دیگه هم که برای خودم داره اینکه که خیلی مساله غذا توش دخیلی بوده!

به نوعی که خیلی وقتا که می‌نشستم پای تماشای بیگ بنگ تئوری، حتی اگه تا خرخره هم خورده بودم، باز گشتم می‌شد!

بس که خوب غذا می‌خورن این لامصبا!!

در آخر هم بگم که اگه یه وقت اضافه خوبی داری و علاوه بر اون دلت می‌خواد یه سریال بلند با ته مایه علمی ولی باحال و حوصله سر نبر ببینی،‌ پشنهاد من بهت همین سریال بیگ بنگ تئوریه.

و مثل همیشه، چون خودم خیلی این سریال رو دوست داشتم، یه مجموعه استیکر ازش توی لیمونی تهیه کردم در درجه اول به خاطر خودم، و در درجه دوم به خاطر کسایی که مثل من عاشق این سریال هستن.

میدونم هنوز تعداد استیکرها و تنوعشون کمه، اما سعی می‌کنم به مرور هی کامل و کامل‌ترش کنم: