معرفی و بررسی انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia

Wednesday، ۱۳ Amordaad ۱۴۰۰

ورود به دنیای انیمه‌ها ورود به جهانی سرشار از فانتزی، رنگ، طرح و شخصیت است. به تعداد سلیقه مخاطبان از نظر سن، جنسیت، تحصیلات و مانند آن تنوع در انیمه‌ برای تماشا وجود دارد. از انیمه‌های مطرح و محبوب در این روزها انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia است که به کارگردانی کنجی ناگاسا و تهیه‌کنندگی استودیو بونز از سال 2016 تا کنون در 5 فصل تولید و منتشر شده است. این انیمه اقتباسی از یک مانگا (رمان گرافیک) نوشته کوهی هیروکوشی است که از سال 2014 تاکنون در مجله شونن‌ جامپ چاپ می‌شود.

محبوبیت و جذابیت انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia باعث شد تا طرح ساخت سه‌گانه سینمایی آن نیز بررسی شود و انیمه سینمایی آکادمی قهرمان من در سال 2018 با نام «آکادمی قهرمان من: دو قهرمان» و در سال 2019 با عنوان «آکادمی قهرمان من: قیام قهرمانان» تولید شد. سومین بخش این تریلر نیز با عنوان «آکادمی قهرمان من: مأموریت جهانی قهرمانان» در نیمه تابستان 2021 انتشار خواهد یافت. داستان دو قهرمان سفر میدوریا و آلمایت به ایالات متحده برای ملاقات با یکی از دوستان آلمایت را به تصویر می‌کشد. قیام قهرمانان هم داستان مبارزه کل دانش­آموزان قهرمان کلاسA1 با 3 شرور را روایت می‌کند.

داستان کامل انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia

در انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia همچون دیگر انیمه‌ها، با تعدد شخصیت‌ها، تنوع در طراحی و رنگ‌آمیزی، شخصیت‌پردازی‌های پر شاخ‌وبرگ و روایت‌های تو‌درتو مواجه‌ایم. سیر اصلی داستان در این انیمه، الگوی تقابل خیر و شر است؛ در انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia، خیر و شر در قالب دو گروه قهرمانان و ضدقهرمانان رودرروی یکدیگر قرار گرفته‌اند و هر یک در نبرد برای از پای انداختن دیگری است. الگوی سنتی روایت نبرد خیر و شر در همه فرهنگ‌ها، برای هر دو قطب، افرادی زیرمجموعه در نظر می‌گیرد که در این داستان دو گروه قهرمانان و شروران نامیده می‌شوند. داستان در دنیایی خیالی اتفاق می‌افتد که بیش از نیمی از افراد جهان مجهز به قدرت‌هایی فراانسانی به نام کوسه هستند و شروران با سوءاستفاده از این قدرت، قصد نابودی جهان را دارند. کوسه ذاتی انسان‌ها است و با آنها زاده می‌شود و از سنین کودکی خود را آشکار می‌کند، این قدرت ابرانسانی و خارق‌العاده‌ توانایی‌های بسیاری به صاحب خود می‌دهد.

با این وجود، برخی از افراد بدون کوسه هستند. همه قهرمانان و شروران حاضر در انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia مجهز به کوسه‌های خاص خود هستند. از دیگر جذابیت‌های پرداخت شخصیت‌های انیمه مای هیرو آکادمی، اختصاص دادن نام مستعار و لباس ویژه برای هر شخصیت قهرمان یا ضدقهرمان است.

میدوریا ایزوکو

شخصیت اصلی یا پروتاگونیست انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia پسری بدون کوسه به نام میدوریا ایزوکو است. افراد بدون کوسه اغلب ضعیف و بی‌قدرت به‌شمار می‌آیند و میدوریا برای تغییر این وضعیت خود تلاش می‌کند. در این مسیر، دوستان و همراهانی هم دارد از جمله باکوگو کاتسوکی، دوست قدیم و دوران کودکی او، که به ایزوکو لقب دِکو داده و به سبب داشتن توانایی‌های بسیار همواره دیگران را به دیده تحقیر نگاه می‌کند.

باکوگو کاتسوکی ملقب به کاچان

این شخصیت را می‌توان نقش مکمل یا نقش دوم اصلی انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia دانست. دوست قدیمی میدوریا از قدرتمند‌ترین قهرمانان دبیرستان UA و مجهز به کوسه انفجار است. به این معنی که به هنگام نیاز، از کف دستانش روغنی قابل انفجار ترشح می‌کند تا با انفجارهای کوچک و بزرگ به هر جا برود یا در برابر ضربات حریف جاخالی بدهد.

«یکی برای همه» و «همه برای یکی»

از روایت‌های موازی و مهم انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia که پیش‌برنده خط سیر اصلی داستان است تقابل نیروی «یکی برای همه» و «همه برای یکی» است. این دو نیرو را می‌توان خیر و شر یا روشنایی و تاریکی در برابر یکدیگر دانست. به عبارتی این دو نیرو، دو کوسه برتر هستند و بالاتر از سایر کوسه‌ها قرار دارند. «همه برای یکی یا آل فور وان» در اختیار شخصی به نام شیکاراگی و معروف به «همه برای یکی» است که با استفاده از این کوسه توانمندی‌های زیادی به دست آورده و همه قهرمانان و شروران را شکست داده است. او نابینا است و قدرت شنوایی بسیار عجیبی دارد و با دست خالی به جنگ آلمایت می‌رود. آل فور وان برادری بدون کوسه دارد که همواره معترض و مخالف شرارت‌های او بوده و به همین خاطر شیکاراگی او را زندانی کرده است. برادر محبوس در زندان از خوردن غذا خودداری می‌کرد و بسیار لاغر شده بود. آل فور وان با دیدن این وضعیت به اجبار کوسه‌ای به او داد، غافل از اینکه برادرش کوسه‌ای دورن خود دارد و با ورود کوسه جدید قدرت دو چندان پیدا خواهد کرد؛ اما هنوز این قدرت برای از میان برداشتن آل فور وان کفایت نمی‌کرد و فقط می‌توانست آن را به افراد دیگر انتقال دهد.

توشینوری یاگی معروف به آلمایت

کوسه «یکی برای همه» از وجود برادر محبوس در زندان به افراد دیگر منتقل شد تا در نهایت به توشینوری یاگی معروف به آلمایت رسید. هنگام تولد آلمایت، سراسر جهان به سبب وجود «همه برای یکی» غرق در پلیدی بود. آلمایت به لبخند خود معروف است و عبارتی که همواره می‌گوید: «من اینجام». او قهرمان سابق جهان و سمبل و مظهر صلح و نجات‌دهنده مردم جهان و در رؤیای ساخت جهانی است که همه در کنار هم به خوشی زندگی کنند. آلمایت کوسه وان فور آل را از استاد خود ناناشیمورا گرفته است، زنی با کوسه معلق و شناور که پس از دیدن توانایی‌های آلمایت او را به جانشینی خود انتخاب کرد و هنگامی که «همه برای یکی» به آنها حمله کرد، با قربانی کردن خود آلمایت را نجات داد. آلمایت پس از شکست دادن تمام شروران، طی نبردی سخت آل فور وان را نیز شکست می‌دهد. او در این نبرد، قسمت عمده کوسه‌اش را صرف مبارزه می‌کند و آسیب بسیار می‌بیند و به ناچار بازنشسته می‌شود. در ادامه، آلمایت با مشاهده شجاعت میدوریا و از خودگذشتگی او هنگام نجات هم‌کلاسی‌ از چنگ یک ربات، تصمیم می‌گیرد او را به عنوان جانشین خود انتخاب کند.

انجی تودورکی معروف به ایندوور

قهرمان شعله‌ور و دومین قهرمان جهان است که پس از بازنشستگی آلمایت در رده نخست قهرمانان انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia قرار می‌گیرد. او مجهز به کوسه شعله جهنمی است و قدرت تولید و کنترل آتش را دارد. انجی پدر شوتو تودورروکی است و قصد دارد پسرش را قهرمانی همچون آلمایت پرورش دهد.

شوتو تودوروکی

از قهرمانان دبیرستان UA که برای ابرقهرمان شدن تربیت شده است. او با میدوریا و کاچان مبارزه می‌کند و مجهز به کوسه نیمه سرد- نیمه‌داغ است و نیمی از بدن او قدرت‌های آتشین و نیم دیگر بدنش قدرت‌های یخی دارد.

دابی

دابی یکی از شخصیت‌های لیگ شروران در انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia و رهبر جوخه اقدام پیشتاز این سازمان است. کوسه این شرور خشنونت است و تحت تأثیر یک کوسه آتشی دیگر توانایی تولید شعله‌های آبی را دارد تا با آن هر چیزی را بسوزاند.

میریو توگاتا معروف به لمیلیون

از قهرمانان دبیرستان‌ UA و از نامزدهای جانشینی آلمایت است؛اما آلمایت پس از دیدار با میدوریا او را به جانشینی خود انتخاب می‌کند. میریو شخصیتی کاریزماتیک دارد و مجهز به کوسه نفوذ است به این معنی که می‌تواند لمس‌ناپذیر شود و از هر چیز قابل لمس عبور کند.

اوچاکو اوراراکا معروف به اواویتی

از دختران قهرمان کلاس A1 دبیرستان UA و مجهز به کوسه جاذبه صفر است و می‌تواند جاذبه اجسام جامد را تنها با لمس دست، کنترل و اشیاء را بی‌وزن کند.

دبیرستان UA

یک از لوکیشن‌های مهم در انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia دبیرستان UA است.این مدرسه مرکز آموزشی تخصص‌های قهرمانی در ژاپن است که آزمون ورودی سختی دارد و افراد پس از قبولی در این آزمون وارد دبیرستان می‌شوند و به صورت حرفه‌ای آموزش قهرمانی می‌بینند. پیرامون این مدرسه حصاربندی شده‌ است و در مواقع لزوم این حصار خودبه‌خود بسته می‌شود تا از قهرمانان در برابر هجوم لیگ شروران دفاع کند. دبیرستان UA از سطح Aتا K کلاس‌بندی شده است و میدوریا و بسیاری از قهرمانان دیگر مثل باکوگو از دانش‌آموزان کلاس A1 این دبیرستان و آلمایت و قهرمانی به نام سخت‌بنیاد نیز از استادان قهرمان این مدرسه هستند.

لیگ شروران:

از دیگر مفاهیم و اماکن مهم در انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia لیگ شروران یعنی نقطه مقابل دبیرستانUA و محل تجمع اشرار است. بنیان‌گذار این لیگ کسی نیست جز «همه برای یکی» که قصد نابودی جهان را دارد. او پس از شکست از آلمایت، نقشه کشتن او را می‌کشد و به همین منظور، تومورا شیکاراگی، نوه نانا شیمورا، را به جانشینی خود انتخاب می‌کند و با آکندن وجودش از قدرت شر و نفرت، به او آموزش می‌دهد که نقطه آسیب‌پذیر آلمایت قلب اوست. تومورا شیکاراگی لیگ شروران را رهبری می‌کند.

پدر میدوریا ایزوکو

از نکات جالب درباره میدوریا در انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia، نقش خانواده او است، مادر علاقه بسیاری به فرزندش دارد اما تاکنون پدر را در این انیمه ندیده‌ایم. اسم پدر بنا به گفته مادر دکو، میدوریا هیساشی و کوسه او نفس آتشین است. پدر میدوریا به سبب شغلی که دارد همیشه روی دریا کار می‌کند و هنوز در مانگا هم این شخصیت به نمایش در نیامده است. بنا به نظر برخی از مخاطبان و بر اساس شواهد موجود در انیمه آکادمی قهرمان منMy Hero Academia، مثل شباهت رنگ نوری که میدوریا و «آل فور نایت» هنگام استفاده از قدرت خود از بدنشان ساطع می‌کنند، آل فور وان پدر میدوریا است.

پایان سخن

چنان‌که گفته شد، انیمه آکادمی قهرمان من My Hero Academia از جذاب‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین انیمه‌های روز به‌شمار می‌آید. داستان‌های سراسر حادثه، فانتزی و تخیل از تقاط قوت این مجموعه در جذب مخاطبان رده سنی نوجوان و جوان محسوب می‌شود. با وجود تعدد شخصیت‌ها، پرداخت منسجم و کلیت یکپارچه و به‌هم‌پیوسته داستان‌ها دنبال کردن ماجرای هر قسمت از آکادمی قهرمان من My Hero Academia را جذاب‌تر می‌کند. از دیگر نکات جالب توجه در این انیمه هیجان‌انگیز و اکشن، وجود سکانس‌ها یا نماهای طنز و ملودرام است که در تلطیف فضای داستانی نقش مهمی دارند.

خب خب ممنون که مثل همیشه همراه لیمونی هستید:)

رفقای عزیز، لیمونی مثل همیشه برای شما علاقه مندان یه سورپرایز خفن داره که برق از چشم و هوش از سرتون میپره باهاش :))

این پایین کلی استیکر با طرح آکادمی قهرمان من برای شما طراحی شده و آماده س تا باهاشون لپ تاپ و اتاق تونو شخصی سازی کنید :)

و اینکه میتونید استیکرای بیشتری رو در دسته‌بندی استیکر لپ تاپ انیمه آکادمی قهرمان من my hero academia ببینید :)

لیمونی خیلی خوشحال میشه اگه نظراتتونو باهاش به اشتراک بذارید و بهمون بگید چی دوست دارید که درباره ش مطلب بذاریم و استیکرش کنیم براتون:)