معرفی و نقد انیمه شهر اشباح Spirited Away

Monday، ۲۵ Amordaad ۱۴۰۰

انیمه‌های سینمایی یکی از پرطرفدارترین فیلم‌های انیمیشن در تاریخ سینما هستند. این نوشتار شما را با یکی از برترین انیمه‌های سینمایی آشنا می‌کند که در دو دهه اخیر مورد توجه بسیاری از مردم دنیا قرار گرفته و میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا آن را دیده‌اند. یک انیمه جادویی که کودکان، و حتی بزرگسالان زیادی را تحت تاثیر خود قرار داده است. انیمه شهر اشباح یکی از معروف‌ترین فیلم‌های انیمیشن دنیا است و نه‌تنها داستان آن مورد استقبال دوستداران فیلم‌های انیمیشن قرار گرفته، بلکه شخصیت‌های داستانی آن هم به شخصیت‌هایی ماندگار در سینمای انیمیشن دنیا تبدیل شده‌اند.

انیمه چیست؟

واژه انیمه در واقع کوتاه شده انیمیشن است، اما به انیمیشن‌هایی گفته می‌شود که به سبک دستی یا کامپیوتری در ژاپن ساخته می‌شوند. البته ژاپنی‌ها به همه انیمیشن‌هایی که در دنیا ساخته می‌شود، انیمه می‌گویند، اما مردم کشورهای دیگر این اصطلاح را فقط درباره انیمیشن‌های ژاپنی به کار می‌برند. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد انیمه‌های ژاپنی، طراحی خاص شخصیت‌ها، تکنیک‌های پویانمایی، دیالوگ‌های ژاپنی، زاویه دید دوربین و طراحی زمینه‌های انیمیشن‌ها است.

طراحی شخصیت در انیمه معمولا با اغراق همراه است. کاراکترهای انسانی با چشم‌هایی درشت، دهان و بینی کوچک و موهایی رنگارنگ طراحی می‌شوند. حالت چهره‌ها در شرایط مختلف مانند شادی، غم، درد و دیگر حالت‌های روحی، مطابق با زبان بدن، تغییر می‌کند.

انیمه‌های ژاپن ژانرها و موضوع‌های مختلف دارند و در بین آنها از انیمه عاشقانه تا انیمه‌های ماجراجویی و مبارزه‌ای را می‌توان یافت. خوشبختانه انیمه سینمایی دوبله فارسی در ایران به‌راحتی در دسترس همگان است و همه دوستداران فیلم‌های انیمیشن می‌توانند آنها را ببینند.

بهترین انیمه‌های سینمایی

انیمه‌های سینمایی بسیاری در دنیا مورد استقبال قرار گرفته‌اند. انیمه شهر اشباح یکی از معروف‌ترین انیمه‌های سینمایی جهان است. از دیگر انیمه‌های سینمایی می‌توان به قلعه کاگلیوسترو، نائوشیکا از دره باد و لاپوتا قلعه‌ای در آسمان ساخته میازاکی، گن پابرهنه اثر ناکازاوا، تخمِ فرشته ساخته اوشی و مدفن کرم‌های شب‌تاب اثر تاهاتا نام برد. اگر عناوین این اینمه های سینمایی برای شما جالب بود، خوب است بدانید که وبسایت انیمه لیست، یکی از منبع‌های فارسی برای دانلود انیمه محسوب می‌شود.

معرفی انیمه شهر اشباح

انیمه شهر اشباح یکی از فیلم های هایائو میازاکی است که در سال 2001 در استودیو جیبلی ساخته شده است. میازاکی نه‌تنها کارگردان این انیمیشن بود، بلکه نوشتن فیلم‌نامه و طراحی استوری‌برد آن را هم بر عهده داشت. این فیلم سبکی ماجراجویی و خیال‌پردازانه دارد. شهر اشباح میازاکی برنده جایزه‌های جهانی بسیاری شده است. از مهم‌ترین جوایز شهر اشباح، اسکار بهترین انیمیشن سال 2003 و جایزه خرس طلایی جشنواره برلین در سال 2002 است. البته جوایز انیمه شهر اشباح بسیار و پرشمارند. در واقع باید گفت از 40 دفعه‌ای که این انیمه جادویی کاندیدای جایزه شد، فقط سه‌تای آن را نتوانست دریافت کند.

داستان این انیمیشن درباره دختری به نام چیهیرو است که با خانواده‌اش به شهر دیگری سفر کرده‌اند و در زمان گشت‌وگذار با خودروی خود وارد شهری عجیب می‌شوند. پدر و مادر چیهیرو با طلسم جادوگر آن شهر، تبدیل به خوک می‌شوند. چیهیرو برای شکستن طلسم جادوگر و بازگرداندن پدر و مادر خود به دنیای انسان‌ها باید در حمام بزرگ آن شهر عجیب کار کند و...

شهر اشباح کجاست؟

شهر اشباح در نگاه اول سرزمینی عجیب با مردمانی عجیب‌تر است. چیهیرو و پدر ومادرش با گذر از تونلی تنگ و تاریک به آن شهر می‌رسند که می‌تواند نمادی از تولد و زایش باشد. به شهری با شخصیت‌هایی خوب و بد، و جادویی و طمعکار. با کمی دقت در مضمون و ماجرای فیلم درمی‌یابیم شهر اشباح می‌تواند هر جایی در این کره خاکی باشد. شهری که در آن شخصیت‌ها راه خود را گم کرده‌اند و در جست‌وجوی راهی برای نجاتند. میازاکی در واقع شهر اشباح و ساکنانش را همان جامعۀ امروز دنیا و مردمانش می‌داند که روزی به مسیر درست بشریت بازمی‌گردند.

شخصیت‌های شهر اشباح

در طراحی شخصیت‌های شهر ارواح میازاکی، از داستان‌های فولکلور جهانی و فرهنگ‌های مختلف ایده گرفته شده است. آنچه در این فیلم برای بیننده غیرژاپنی مفهوم نیست، برخی نمادها و معنای نام‌ها است. به‌عنوان مثال، نام پیرمرد مسئول دیگ بخار کماجی و به معنای دیگ بخار است؛ نام کامل هاکو، کوهاکو به معنای رود است. معنای اسم سوسوواتاری که به دوده‌های بانمک دیگ بخار اطلاق می‌شود، دوده سرگردان است. اوشیراساما یا روح کوچکی که در این فیلم حضور دارد، به معنای پروردگار بزرگ سفید است. یوبابا به معنای جادوگر حمام، و زنیبا به معنی جادوگر پول است. معنای اسم چیهیرو هم درک و فهم عمیق است.

چیهیرو در شهر اشباح

چیهیرو دختری معمولی است که توانایی خاص و منحصربه‌فردی ندارد. میازاکی با ساختن این شخصیت، قصد داشت به دختران ده‌ساله نشان دهد برای قهرمان بودن نیاز نیست قدرت ویژه‌ای داشته باشند. اصولا فیلم های میازاکی به دلیل نوع نگرش او به دنیا و زندگی، خاص و منحصربه‌فرد هستند.

چیهیرو در شهر اشباح میازاکی مجبور است برای نجات پدر و مادر خود از طلسم جادوگر آن شهر کار کند. چیهیرو دختری پرتلاش است که به دیگران کمک می‌کند و اهل حیله و طمع نیست. چیهیروی ده ساله در ابتدای فیلم خیلی زود می‌ترسد و نقطه‌ضعف‌های همه کودکان ده‌ساله را دارد، اما کم‌کم یاد می‌گیرد بر ترس خود پیروز شود. چیهیرو دختری است که در اثر وقایعی که در زندگی‌اش رخ می‌دهد، به درکی بالاتر از سنش می‌رسد. چیهیرو شخصیتی مهربان و درستکار و عاشق دیگران است.

هاکو در شهر اشباح

هاکو در شهر اشباح شاگرد یوبابا، با نیرویی جادویی است. او روحی انسان‌نما، و نمادی از الگوی راهنما یا استاد و پیر دانا است. هاکو در شهر اشباح به چیهیرو کمک می‌کند، اما خود او نیز نیازمند کمک است و زمانی که هاکو صدمه می‌بیند، چیهیرو به کمک او می‌آید و با خوراندن ماده شفابخشی، او را نجات می‌دهد. همان‌طور که اشاره شد، معنای اسم هاکو، رود است و چیهیرو به خاطر می‌آورد که هاکو روح رودخانه‌ای بوده که در زمان کودکی نزدیک بود در آن غرق شود. روح رودخانه‌ای که خشکانده شده و روی آن ساختمان‌سازی شده است.

یوبابا در شهر اشباح

شخصیت یوبابا در انیمه شهر اشباح میازاکی جادوگری سنگدل و حریص است که حمام را اداره می‌کند و غیر از پول و پسرش به چیز دیگری اهمیت نمی‌دهد. با اینکه زندگی و ثروت یوبابا به کار کردن زیردستانش وابسته است، با آنها مانند برده رفتار می‌کند. یوبابا نمادی از ثروتمندان صاحب قدرت است که ثروت آنها از کارکرد زیردستانشان تامین می‌شود. کار اصلی یوبابا دستور دادن و شمردن پول‌هایش است. نکته جالب این است که در این فیلم همه قسمت‌های حمام به سبک ژاپنی ساخته شده، اما اتاق‌های یوبابا به سبک غربی طراحی شده تا به‌گونه‌ای سرمایه‌داری حاکم بر جامعه را نشان دهد.

انیمه‌های استودیو جیبلی

استودیو جیبلی از سال 1985 تاکنون در زمینه ساخت انیمیشن در ژاپن فعالیت دارد. نکته جالب این است که 20 فیلم انیمیشن برتر جهان از ساخته‌های استودیو جیبلی‌اند. از انیمه‌های استودیو جیبلی می‌توان به حکایت دریای زمین، بازگشت گربه، از بالای تپه تنهایی و وقتی ماری آنجا بود، اشاره کرد.

موضوع بیشتر انیمه‌های استودیو جیبلی مسائل جدی و مهم مطرح در دنیا است. موضوع‌هایی مانند تخریب طبیعت و زیستگاه جانداران، نابودی جنگل‌ها، بمب اتم، هوش مصنوعی و بسیاری موضوع‌های دیگر. نکته جالب این است که همه این موضوع‌ها در قالب داستان‌هایی جذاب، پرکشش، احساسی، عجیب‌وغریب و دوست‌داشتنی ارائه می‌شوند. داستان‌هایی که نه‌تنها کودکان را پای تلویزیون میخکوب می‌کنند، بلکه بزرگ‌ترها هم از مخاطبان آنها هستند. انیمه شهر اشباح هم از همین گروه فیلم‌ها است.

شخصیت‌پردازی در انیمیشن‌های استودیو جیبلی نیز توانسته شخصیت‌های انیمیشنی پرطرفدار زیادی به دوستداران سینما ارائه کند. شخصیت‌هایی مانند لاک‌پشت قرمز از انیمه لاک‌پشت قرمز، کت‌باس از انیمه همسایه من توتورو و نائوشیکا از انیمه نائوشیکا از درۀ باد.

کاماجی در شهر اشباح

کاماجی شخصیتی عجیب در شهر اشباح است که به‌صورت عنکبوتی عجیب‌وغریب، با شش دست و دو پا طراحی شده است. کاماجی در شهر اشباح مردی تندخو، اما مهربان است. شخصیتی بانمک و دوست‌داشتنی است که مشغولیت زیادی دارد و باید به کارهای زیادی در حمام رسیدگی کند. محل زندگی کاماجی در پائین‌ترین طبقه حمام است. او خود را برده حمام معرفی می‌کند. کاماجی آب حمام را گرم می‌کند و در جست‌وجوی فرمول‌های گیاهی برای پاکیزه کردن مهمانان است. می‌توان گفت کاماجی نماد کارگرانی است که با زحمت خود، جامعه را سرپا نگه می‌دارند.

آهنگ انیمه شهر اشباح

آهنگ انیمه شهر اشباح را آهنگساز توانای ژاپنی، جو هیساشی ساخته است و برنده جایزه‌های زیادی شده است. هیساشی برای درک کامل داستان و آفرینش موسیقی آن، به خوانش و تحلیل فیلم‌نامه به همراه کارگردان پرداخته است. او تلاش دارد حس موجود در صحنه‌ها را با آوای موسیقی به بیننده و شنونده انتقال دهد. می‌توان گفت ارتباط خوب آهنگساز با کارگردان و درک درست صحنه‌ها و فضای فیلم، راه موفقیت او بوده است.

سخن پایانی

انیمه شهر اشباح از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما است و در لیست 50 انیمیشن برتر کودکان انتخاب شده است. شبکه بی‌بی‌سی در سال 2016 رتبه چهارم بهترین فیلم قرن را به انیمه شهر اشباح داد. این انیمه جادویی توانسته رتبه دوم پرفروش‌ترین انیمه در دنیا را به دست آورد. شهر اشباح میازاکی، چهارمین فیلم پرفروش سینمای ژاپن است و میازاکی یکی از موفق‌ترین سازندگان فیلم‌های انیمیشن در دنیا است. موضوع انیمیشن‌های او، منحصربه‌فرد و قهرمانان فیلم‌های او اغلب دختران یا زنان قدرتمند هستند. میازاکی چه انیمه عاشقانه بسازد، چه فیلم ماجراجویانه یا حتی فیلمی تخیلی در سرزمینی عجیب، باز هم ویژگی‌های یک فیلم موفق را دارد. فیلمی که میلیون‌ها نفر در دنیا برای دیدن آن صف می‌کشند.

خب خب یکی دیگه از مقاله های لیمونی اینجا به پایان میرسه؛ البته لیمونی همچنان با شماست و مثل همیشه با یه عالمه محصول به استقبال شما میاد:)

هرکسی که این انیمه رو دیده باشه میدونه که تا مدت ها تو ذهنش رسوخ میکنه و از خاطرش نمیره و اتفاقاً خودش دوست نداره که فراموشش کنه:)

خب بلاخره فراموشی هم جزئی از وجود ما آدماست و یه جاهایی هم خیلی خوبه :) اما خب اینجور وقتا یکم بهتره آدم بیشتر تو ذهنش بمونه اینجور فیلم و انیمه ها :)

اینجاست که لیمونی وارد میشه و براتون چیزی میاره که باهاش همیشه بتونید این حس قشنگ دیدن انیمه رو همراهتون داشته باشید:)

بله اونم با استیکرای لیمونی ممکنه :)

ما این پایین یه تعداد ازین استیکر ها براتون آماده کردیم ولی بیشترش رو میتونید تو دسته‌بندی استیکر لپ تاپ انیمه شهر ارواح ببینید :)

همراه لیمونی باشید و خاص بودنتون رو نشون بدید :)