معرفی و نقد انیمه قلعه متحرک هاول

Sunday، ۱۷ Amordaad ۱۴۰۰

خلاصه داستان انیمه قلعه متحرک هاول

انیمه قلعه متحرک هاول داستان دختر جوانی به نام سوفی را روایت می‌کند که در بحبوحه جنگ و رژه‌های نظامی و پس از مرگ پدرش با نامادری خود و دو خواهر کوچک‌ترش زندگی می‌کند. از آنجا که نامادری سوفی قادر به تأمین هزینه‌های دخترانش نیست، بنابراین دو خواهر کوچک‌تر شروع به کار می‌کنند و سوفی نیز مسئولیت اداره مغازه کلاه‌فروشی پدرش را به عهده می‌گیرد. اما سوفی توسط یک جادوگر دچار نفرین و تبدیل به یک پیرزن می‌شود. او از ترس اینکه یک پیرزن دیده شود شهر را ترک می‌کند.

سوفی به قلعه‌ای نزدیک جاده می‌رسد و تصمیم می‌گیرد شب را در آنجا سپری کند. غافل از اینکه این قلعه، معروف به قلعه متحرک هاول متعلق به جادوگری بدنام به همین نام است. جادوگری که دختران جوان را می‌رباید و قلب آن ها را تسخیر می‌کند. سوفی نیز با ظاهر یک پیرزن، به‌عنوان خدمتکار در قلعه مشغول به کار می‌شود و در ابتدای ورودش با کالیسفر که یک دیو آتش دیدار می‌کند که این دیو توسط هاول نفرین شده و به اسارت گرفته شده است. این دو با یکدیگر پیمان می‌بندند تا نفرین یکدیگر را در کشف و آن را از بین ببرند...

شخصیت‌های انیمه قلعه متحرک هاول

در این قسمت به معرفی برجسته‌ترین شخصیت‌های انیمه قلعه متحرک هاول خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

سوفی

دختری با شخصیتی زیبا و خوش قلب که توسط جادوگر وویست به دلیل حسادت به او (زمانی که سوفی و ​​هاول در کنار هم بودند) به‌وسیله یک طلسم او را تبدیل به پیرزن می‌کند. البته در قسمت‌هایی از انیمه قلعه متحرک هاول سوفی را با ظاهر قبلی و جوان خود مشاهده می‌کنیم که البته این اتفاق دلیلی بسیار زیبا دارد.

در واقع زمان‌هایی که سوفی در مورد هاول صحبت می‌کند، احساسات عمیق قلبش در زبان و چهره او نیز جاری می‌شوند و اثر طلسم از بین می‌رود. این اتفاق به ما قدرت عشق را در برابر تاریکی‌ها و ظلمات یادآوری می‌کند. تا جایی که در انتهای انیمه می‌بینیم که سوفی بدون نیاز به هیچ طلسم و جادویی دائماً جوان می‌ماند.

هاول

شخصیت اصلی و جذاب انیمه‌ی قلعه متحرک هاول به شمار می‌رود. مردم در باره او داستان‌های مختلف و ترسناکی می‌گویند از جمله اینکه قلب دختران را می‌رباید و شخصیت تاریکی دارد، اما در ادامه داستان متوجه می‌شوید که او انسان بدون قلب اما مهربانی است که از او یک دیو ساخته‌اند.

کالیسفر

کالیسفر در قلعه متحرک هاول یک دیو مهربان است که سعی می‌کند در اولین لحظاتی که با سوفی ملاقات می‌کند خود را زشت و ترسناک معرفی کند، اما سوفی می‌داند که او یک دیو مهربان است و چنین ویژگی هایی برای او مناسب نیست.

او که کل قلعه را کنترل می‌کند، در واقع قلب هاول را دارد و این معامله در گذشته توسط هاول با کالسیفر انجام شده است که قلب هاول را در ازای قدرت بخشیدن به او در دست دارد.

جادوگر وویست

شخصیت بعدی که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم یک جادوگر است. زنی به ظاهر زیبا با باطنی زشت. نکته‌ای که در مورد جادوگر وویست باید در نظر گرفت این است که او علاقه خاصی به قلب انسان ها، به ویژه مردان دارد و در انیمیشن قلعه متحرک هاول اشاره می‌کند که قلب مردان خوشمزه است و از طرف دیگر، آنچه او دوست دارد دست یابی به قلب هاول است. این می‌تواند دلیل دیگری باشد که باعث شده هاول قلب خود را با کالیسفر معامله کند.

آهنگ انیمه قلعه متحرک هاول

موسیقی جو هیسایشی(Joe Hisaishi) همیشه به دلیل استفاده از سبک‌های مختلف موسیقی مورد توجه قرار می‌گیرد که در انیمه قلعه متحرک هاول نیز این موضوع به دلیل ماهیت اروپایی موسیقی حس می‌شود. در موسیقی این انیمه به‌عنوان مخاطب، ترکیبی از سمفونی های قدیمی، موسیقی کلاسیک، موسیقی ژاپنی و اروپایی را احساس خواهید کرد.

در این انیمه آهنگ‌ساز به جای محدود کردن خود به یک نوع موسیقی تمام تلاش خود را برای تغیر حال و هوای موسیقی از جنگ به فانتزی، از فانتزی به درام، از درام به عاشقانه و از عاشقانه به تراژدی انجام داده است. این هماهنگی باعث شده مخاطب عمیق ترین مفاهیم داستان انیمه را احساس و درک کند.

مفهوم انیمه قلعه متحرک هاول

انیمه قلعه متحرک هاول به ما آموخت که طبق روال معمول انیمه های میازاکی، ما فقط با یک کارتون با موضوعات شاد و کودکانه طرف نیستیم. بلکه داستان غنی این انیمیشن ما را با بسیاری از حقایق فراموش شده انسانی آشنا می‌کند. اینکه انسان‌ها ارزش‌های حقیقی دنیا را در پشت مفاهیمی مثل پست و مقام یا ظاهر زیبا پنهان کرده‌اند.

انیمه قلعه متحرک هاول می‌خواست بیش از هر چیز به مخاطبان خود بگوید: «ظاهر بین نباشید! ارزش های باطنی را دریابید.»

عشقی که بین «سوفی» و «هاول» رخ داد، یک تناقض شدید و واضح بود. تناقض «زشتی» و «زیبایی» تناقض «پیری» و «جوانی» و تناقضاتی که اگر امروز بخواهیم آن ها را بین دو انسان از جنس مخالف قرار دهیم، چیزی جز نفرت، تمسخر و جدایی به بار نمی‌آورد.

کتاب قلعه متحرک هاول

قلعه متحرک هاول نوشته دیانا وین جونز داستانی جذاب و اسرارآمیز با ترکیبی از اشتیاق بشر به جادو و کارهایی است که می‌توان برای ایجاد فضایی رویایی از عشق برای خواننده انجام داد. همچنین با ذکر موضوعات عجیب و توصیفات شگفت‌انگیز مانند جادوی قلعه و رنگ های متنوع آن، احساس دوست داشتنی و هیجان‌انگیزی را در خواننده ایجاد می‌کند.

کتاب های دیانا وین جونز فضایی جادویی دارند و در لایه‌های زیرین آثار او اثری از عشق با لحنی طنزآمیز وجود دارد. تا آنجا که آثار او پتانسیل بالایی برای اقتباس سینمایی دارند و تا به امروز آثار او مانند قلعه متحرک و قلعه در آسمان به‌صورت انیمیشن های ژاپنی ساخته شده‌اند که تحسین همگان را برانگیخته است.

انیمه قلعه متحرک هاول به کارگردانی هایائو میزاکی، برگرفته از رمان این نویسنده است که با تصاویر فوق‌العاده رویایی و جذاب خود، اقتباس کاملاً صحیح و دلپذیری از این رمان را در قاب تصویر ارائه کرده است.

کارگردان انیمه قلعه متحرک هاول

انیمه ای که معرفی شد، تنها یکی از آثار قدرتمند و زیبای آقای هایائو میازاکی بود. او در این زمینه به‌عنوان اسطوره ساخت انیمه و پدر انیمه ژاپن معرفی می‌شود.

این انیمه بر اساس رمانی به همین نام نوشته یک زن انگلیسی به نام دیانا وین جونز که در قسمت قبل به آن پرداخته شد، ساخته شده است.

این انیمه توسط توشیو سوزوکی و در استودیوی قدرتمند جیبلی( studio Ghibli)ساخته شده است؛ استودیویی که انیمیشن های معروف از آن بیرون آمده اند.

از جمله بهترین آثار هایائو میازاکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

· انیمه قلعه متحرک هاول

· شهراشباح (برنده اسکار)

· پونیو

· شاهزاده مونوکو

· قلعه‌ای در آسمان

بهترین انیمه های استدیوی جیبلی

در ادامه به معرفی تعدادی از انیمه های معروف و پرطرفدار استدیوی جیبلی خواهیم پرداخت.

شهر اشباح - ۲۰۰۱ – Spirited Away

شهر ارواح یکی از پرفروش ترین انیمه های تاریخ سینمای ژاپن است که در زمان اکران در سال 2001 موفق شد از بسیاری از پرفروش ترین فیلم های این کشور پیشی بگیرد. داستان درباره دختری ده ساله به نام چیهیرو است که وارد یک دنیای فانتزی می‌شود. جایی که نامش ذکر شده است و باید سعی کند علاوه بر حفظ هویت واقعی، والدین خود را که در این دنیا تبدیل به خوک شده‌اند، آزاد کند. در این انیمه علاوه بر شخصیت منحصر‌به‌فرد چیهیرو و تلاش او برای رسیدن به هدف، شخصیت‌های خارق‌العاده دیگری را می‌بینیم که داستان را جذاب و دیدنی کرده و ما را با خود در دنیایی مملو از عناصر تخیلی همراه می‌کند.

همسایه‌ من توتورو – ۱۹۸۸ – My Neighbor Totoro

این انیمه که یکی از مشهورترین آثار استودیو جیبلی است که نه‌تنها بین کودکان بلکه بین بزرگسالان نیز بسیار پرطرفدار شناخته می‌شود. این انیمه داستان دو خواهر را روایت می‌کند که وارد یک روستای کوچک در اطراف شهر می‌شوند و در آنجا با موجودی عجیب به نام توتورو که در جنگل زندگی می‌کند آشنا می‌شوند. مانند دیگر آثار میازاکی، انیمه همسایه‌ام توتورو مملو از لحظات احساسی و دوست داشتنی است که آن را به تجربه‌ای متفاوت و فراموش نشدنی تبدیل می‌کند. این انیمه آنقدر محبوب بود که پس از انتشار، شخصیت توتورو به‌عنوان نماد استودیو جیبلی انتخاب شد.

به‌خاطر دیروز – Only Yesterday – ۱۹۹۱

این شاهکار «ایسائو تاکاهاتا» درباره یک زن بیست و هفت ساله کارمند است که برای مرور خاطرات کودکی خود به مناطق روستایی در توکیو سفر می‌کند. لحن جذاب فیلم و سبک احساسی آن، این انیمه را به یکی از بهترین انیمه‌ها برای بزرگسالان تبدیل کرده است. این انیمه همچنین ظاهری فمینیستی دارد و موضوعات آن بسیار پیچیده و چالش برانگیز است. این انیمه در دسته بندی انیمه های کلاسیک قرار می‌گیرد که تماشای آن را لذت بخش کرده و دیدگاه شما را نسبت به زندگی عوض می‌کند.

زمزمه قلب Whisper of the Heart

این انیمه به کارگردانی یوشیفومی کوندو، داستان دختری نوجوان به نام شیزوکو را روایت می‌کند که عاشق کتاب خواندن است و تمام وقت خود را صرف انتخاب کتاب های جدید در کتابخانه و خواندن آن ها در خانه می‌کند. شیزوکو دختری آرام است که توانایی شعر گفتن دارد اما هرگز سعی نکرده استعداد خود را پرورش دهد. شیزوکو ذهن بزرگی دارد و از مسائل جدید و متفاوت استقبال می‌کند. او هیچ برنامه خاصی برای آینده ندارد و هر اتفاقی را که برایش می‌افتد پذیرفته است.

شیزوکو به‌طور تصادفی متوجه می‌شود که هر کتابی که از کتابخانه گرفته است قبلاً توسط پسری به نام سی جی آماساوا خوانده شده است. شیزوکو که از این اتفاق شگفت‌زده شده سعی می‌کند به دنبال این شخص باشد و با او ملاقات کند. این برای شیزوکو نوجوان خوب است که یک فرد ناشناس دقیقاً کتاب هایی را که او علاقه دارد بخواند.

خب خب بازم مثل همیشه لیمونی شما رو به یک مقاله بلند بالا دیگه دعوت کرد و حالا میخواد سورپرایزشو بهتون نشون بده:))

لیمونی اینجا کلی استیکر از قلعه متحرک هاول براتون تهیه کرده که امیدواره خوشتون بیاد :) حتی میتونید به اونی که دوسش دارید هدیه بدید تا با دیدن این انیمه دلنشین تجربه قشنگی رو رقم بزنه :)

البته که این پایین چند تا ازین استیکرا رو براتون گذاشتیم ولی میتونید تشریف ببرید به دسته‌بندی استیکر قلعه متحرک هاول و استیکرای بیشتری ازین انیمه به یاد ماندنی ببینید :)

همراه لیمونی باشید چون لیمونی همیشه دوست دار شماست و همراه همیشگی تون :)