نقد و بررسی فیلم پدرخوانده

Sunday، ۳۱ Amordaad ۱۴۰۰

فیلم پدرخوانده The Godfather (معروف به گادفادر) یا سه گانه ی پدرخوانده ساخته ی فرانسیس فورد کاپولا می­باشد که در سه قسمت مجزا تولید و پخش شده است؛ این فیلم ها با عوامل و هزینه ی بسیار زیادی در سالهای 1972 ، 1974 و 1990 ساخته شده که در رده بندی جهانی رتبه فیلم پدرخوانده بعد از فیلم پرطرفدار رستگاری در شاوشنگ در رتبه دوم لیست برترین فیلم های IMDB قرار دارد. لیمونی در این مقاله به جزئیات و نکات جالب بسیار زیادی ازین فیلم تاریخی سینمای آمریکا میپردازد.

داستان فیلم پدرخوانده

فیلم پدرخوانده روایت داستان ظهور و افول قدرت یک خانواده ایتالیایی ست که تشکیل یک باند مافیایی قدرتمند در آمریکا داده اند؛ در قسمت اول یعنی پدرخوانده 1 ، به دوره ی اوج قدرت این خانواده به ریاست دون کورلئونه با بازی مارلون براندو و سپس پسرش مایکل میپردازد؛ که در ادامه خواهیم گفت چه اتفاقی در قسمت یک این فیلم می افتد. در قسمت دوم دوران ریاست پسر خانواده یعنی مایکل ادامه میدهد و همزمان دوران قدرت گیری و شروع کار این خانواده در زمان جوانی دون کورلئونه با بازی رابرت دنیرو را نشان میدهد؛ و در قسمت آخر به افول و زوال قدرت در خانواده میپردازد. لیمونی در این مقاله به پدرخوانده واقعی یا اصلی یعنی پدرخوانده یک میپردازد.

موضوع فیلم پدرخوانده

فیلمنامه این فیلم را ماریو پوزو نویسنده ایتالیایی آمریکایی که برنده دو جایزه اسکار شده به رشته تحریر درآورده است. داستان پدرخوانده حول محور افول و برکناری دون کورلئونه و انتقال قدرت به مایکل پسر خانواده میباشد؛ داستان ازین قرار است که در چندین باند مافیایی قدرتمند که دارای نفوذ سیاسی در دم و دستگاه قدرت می­باشند تصمیم میگیرند که به حوزه مواد مخدر ورود کنند؛ چون میدانند که در آینده قدرت و ثروت زیادی نصیب کسانی خواهد شد که جزء اولین کسانی باشند که به این صنعت درآمدزا ورود میکنند؛ و همچنین میتوانند با نفوذ و قدرتی که از طریق خانواده کورلئونه در سیاست مداران و سناتورها بدست آورند در این زمینه خیلی زود رشد کنند؛ و به همین دلیل این چند خانواده تصمیم میگیرند که به پدرخوانده رو بیاورند و ازش بخواهند که در ازای کسب سهم به این ماجرا وارد شود و از نفوذش در پلیس و سیاست مداران استفاده کند. اما در ابتدا پدرخوانده یعنی دون کورلئونه (مارلون براندو) این پیشنهاد را قبول نمیکند؛ و همین رد کردن پیشنهاد باعث عواقبی میشود که منجر به پیشبرد فیلم میشود.
فیلم با صنحه ی عروسی دختر پدرخوانده آغاز می­شود و طبق رسمی که در سیسیل ایتالیا مرسوم است ، پدر عروس در عروسی باید به هر درخواستی که کسی ازش دارد پاسخ بدهد و درخواستش را بپذیرد. که در همان مراسم عروسی کارگردان به زیبایی تک تک شخصیت ها را معرفی میکند و خیلی استادانه قدرت پدرخوانده و جایگاهش را به نمایش میگذارد؛
خانواده هایی که پیشنهاد ورود به مواد مخدر را به پدرخوانده داده بودند با دیدن مخالفت دون کورلئونه اقدام به ترور پدرخوانده میکنند که ازین ترور جان سالم به در میبرد؛ و سپس اداره امور خانواده به دست پسرش یعنی سانی می افتد که با یک برنامه ریزی خیلی دقیق که با داماد خانواده طرح ریزی شده بود دست به کشتن سانی میزنند. و اینجاست که ریاست خانواده را دون کورلئونه به پسرش یعنی مایکل کورلئونه میسپارد و مایکل شیوه ای مخالف پدرش اتخاذ میکند که وضعیت را به سمت وضعیت جنگی میکشاند؛ و انتقام برادر و پدرش را از تمام راس های خانواده ها میگیرد و همه را به قتل میرساند.

شخصیت های فیلم پدر خوانده

فیلم پدرخوانده یا گادفادر تعداد بسیار زیادی بازیگر و شخصیت های گوناگون دارد که کارگردانی بینظیر کاپولا به هر کدام از نقش ها چنان قدرتمند و ظریف پرداخته که هیچ عیب و نقص و تناقضی در رفتارهایشان مشاهده نمیشود.

مارلون براندو در نقش دون کورلئونه

مارلون براندو یکی از بینظیر ترین بازی های دوران عمر بازیگریش را در این فیلم به نمایش گذاشت؛ و بخاطر بازی دراین فیلم اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برنده شد اما هنگامی نامش را روی سن مراسم اسکار خواندند یک دختر بومی اهل آمریکا (سرخ پوست) به جای او سر صحنه رفت و با ایراد یک سخنرانی از جانب مارلون براندو در دفاع از حقوق اقلیت های رنگین پوست آمریکا دفاع کرد. صحبت سر بازی فوق العاده مارلون براندو در این نقش بسیار زیاده اما به همین چند نکته بسنده کنیم که ایشان سر صحنه فیلم برداری مثل سایر کارهایش هرگز فیلمنامه را حفظ نکرد و با نوشتن دیالوگ ها روی تخته از پشت صحنه آنها را به اجرا درمی آورد؛ و اینکه آلپاچینو در نقش مایکل پسر دون ویتو کورلئونه از اینکه سر صحنه بازی با مارلون براندو چقدر به هیجان آمده و او را به عنوان استادش معرفی کرده، خود بیانگر عظمت بازی این استاد بی بدیل تاریخ سینماست.

آلپاچینو در نقش مایکل کورلئونه

کاراکترهای پدرخوانده خیلی دقیق و هنرمندانه شکل گرفتند و یک امری که خیلی مشهود و جالب توجه است تکامل نقش مایکل کورلئونه از ابتدای فیلم تا انتها می­باشد؛ آلپاچینو بازیگر مشهور سینمای آمریکا این نقش را به بهترین وجه به نمایش گذاشته؛ به این صورت که در ابتدا مایکل شخصیتی آرام، متفکر، صلح جو و مخالف سیاست های پدرش بود اما با گذشت زمان و به قدرت رسیدن یکباره چهره ای که از مایکل میینیم چه در ظاهر و لباس پوشیدن و وضعیت ظاهری چه در رفتار و گفتار و برخورد با مسائل کاملا دگرگون شده بود؛ مایکل با رسیدن به قدرت تحول شخصیتی پیدا میکند و این تحول به زیبایی مهندسی شده است.

سانی

سانی پسر خانواده که شخصیتی تهاجمی و عصبی دارد در طی فیلم به قتل میرسد؛ سانی به خوبی نقش یک فرزندی که در امور خانوادگی نقش دارد اما از استعداد گرداندن مسائل ناتوان است را ایفا کرده است.

تام هیگن

یکی دیگر از شخصیت های کلیدی فیلم تام هیگن میباشد که نقش وکیل یا مشاور حقوقی خانواده را بر عهده دارد و در ابتدای فیلم مایکل داستان به فرزندخواندگی گرفتنش را برای همسرش تعریف میکند؛ اما بعدها تام به سطوح بالای خانواده دست پیدا میکند و به عنوان مشاور حقوقی دون کورلئونه در امور دخالت میکند.

جانی فونتین

جانی یکی از پسرخوانده های دون میباشد که صدای خوبی دارد و خواننده مشهوری شده؛ اما در همان ابتدای فیلم مایکل توضیح میدهد که چطور با قدرت و زورگویی جانی را به همچین جایگاهی رساندند؛ و این صحنه چنان زیبا کار شده که شما پس از آگاه شدن به این امر از آواز خواندن جانی منزجر میشوید؛ در اوایل فیلم هنگامیکه جانی قصد بازی در نقش اول یک فیلم را دارد و کارگردان آن فیلم با او مخالفت میکند، دون کورلئونه وکلیش یعنی تام هیگن را به سراغ کارگردان میفرستد و پس از رد دوباره درخواست او، کارگردان نیمه شب از خواب برمیخیزد و سر جدا شده اسب گران قیمتش را در تخت خواب خود میبیند؛ این صحنه ی سر اسب در پدرخوانده خیلی سر و صدا کرد و معلوم شد که سر اسب واقعی است و از کشتارگاه اسب ها این سر را آورده اند.

فیلم به سبک پدرخوانده

فیلم شبیه به پدرخوانده اگرچه در ژانر مافیایی و اینچنینی وجود دارد اما هرگز فیلمی به این قدرتمندی در سینما ساخته نشد؛ البته ما اینجا چندین فیلم معرفی میکنیم که شبیه فیلم پدرخوانده باشند:

رفقای خوب GoodFellas

فیلم گودفلاس یا رفقای خوب ساخته ی مارتین اسکورسیزی در ژانر مافیا و گروه های خلافکار آمریکایی میباشد؛ این فیلم یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینمای آمریکاست با بازی هنرمندانی مانند رابرت دنیرو.

روزی روزگاری در آمریکا once upon a time in america

فیلم روزی روزگاری در آمریکا در سال 1984 ساخته شده که روایت داستان خلافکاران و باندهای قاچاقچی آمریکایی را بیان میکند. در این فیلم نیز رابرت دنیرو ایفای نقش کرده است.

پیکی بلایندرز

پیکی بلایندرز یک مجموعه تلویزیونی ست که روایتگر داستان خانواده ای انگلیسی در خلال جنگ جهانی میباشد. این سریال بسیار پربیننده بوده و از امتیاز بالایی برخوردار است.

حقایق جالب فیلم پدرخوانده

فیلم پدرخوانده دارای حقایق و حاشیه های جالب و ناگفتنی ایست که ما در اینجا به تعدادی از بهترین هاش اشاره میکنیم:

مافیا علیه پدرخوانده اعلام جنگ کرد

با پخش و اکران فیلم پدرخوانده گروه های مافیایی ایتالیایی آمریکایی علیه بازیگران و کارگردانان این فیلم موضع سختی گرفتند؛ تهیه کننده فیلم ال رودی را تهدید به مرگ کردند و با هجوم بردن به او شیشه های ماشینش را خورد کردند؛ و حتی محل ساختمان پارامونت در نیویورک را تهدید به بمب گذاری کردند.

مدیران پارامونت آلپاچینو را نمیخواستند

در آن زمان مدیران پارامونت یک دیدگاه خیلی بدی به آلپاچینو داشتند و با مطرح شدن گزینه ی او کاپولا را تهدید به اخراج کردند و حتی از صحنه های اولیه ی فیلم بعد از اکران چنان بدشان آمد که چند نفری در اکران نخستین سینما را ترک کردند؛ آنها حتی میگفتند آل یک کوتوله بی خاصیته که جز خیره شدن کاری بلد نیست :) اما هنگامی که در صحنه ی قتل در رستوران او را دیدند به کلی نظرشان تغییر کرد و همه عاشق او شدند.

حقایق ناگفته ی پدرخوانده

- براندو شیوه‌ی خاص بیانش را از فرانک کاستلو، گانگستر مشهور ایتالیایی، الهام گرفته بود.

- گربه ای که در ابتدا مارلون براندو با آن بازی میکند به هیچ عنوان جزء فیلم نامه نبود و وقتی مارلون او را پشت صحنه پیدا کرد با خودش به بازی آورد و دیگر تا آخر فیلم هیچ خبری از گربه نیست !

- صحنه‌ای که دون کورلئونه را بعد از بهبودی نسبی زخم‌هایش روی تختی به خانه بر می‌گردانند و از پله‌ها عبورش می‌دهند. در این صحنه براندو برای شوخی، چند وزنه را روی تختش پنهان کرده تا جابجایی وی هنگام عبور از پله‌ها چند برابر دشوارتر شود:)

دیالوگ های ماندگار پدرخوانده

فیلم پدرخوانده مانند سایر فیلم های مشهور دیالوگ هایی دارد که بسیار به یاد ماندنی ست اما دیالوگ هایی در پدرخوانده وجود دارد که در فرهنگ سینما جا افتاده و هر کسی بخواهد از آن استفاده کند مانند یک ضرب المثل باید آن را به کار ببرد؛ مانند :

- یک پیشنهادی بهش میدم که نتونه رد کنه !
این دیالوگ که بارها تکرار میشود اشاره به امضا کردن قرارداد جانی فانتین فرزندخوانده دون کورلئونه دارد که وقتی اسلحه را به سمت مغزش نشانه گرفته بودند و این پیشنهاد را به او دادند: "یا باید امضات پای برگه باشه یا مغزت !! " و این همان پیشنهادی ست که کسی نمیتواند رد کند :)

- مردی که وقت صرف خانوادَش نمی‌کنه،‌هیچ وقت نمی‌تونه یه مرد واقعی باشه.

- دیگه هیچ وقت به کسی خارج از خانواده نگو که چی فکر می‌کنی.

- فردو! تو برادر بزرگتر منی و من دوستت دارم. اما هیچ وقت در مقابل خانواده‌ات، طرف کس دیگه‌ای رو نگیر. هیچ وقت!

مایکل: پدرم خیلی چیزا رو تو همین اتاق یاد داد. یادم داد: «به دوستانت نزدیک باش؛ به دشمنانت نزدیک‌تر».

فیلم پدرخوانده اثر کیست

فیلمنامه فیلم پدرخوانده را ماریو پوزو نوشته است که بر اساس حقایق جامعه مافیایی ایتالیا و آمریکاست اما این داستان کاملاً واقعی نبوده و شخصیت ها خیالی اند. اما کارگردانی این فیلم بر عهده ی فرانسیس فورد کاپولا میباشد که یک شاهکار خلق کرده؛ کاپولا یک همکاری دیگر با مارلون براندو داشته در فیلم اینک آخر الزمان که در آنجا هم کارگردانی آن فیلم نسبتا موفق را به عهده گرفته بود.

موسیقی فیلم پدرخوانده

موزیسین فیلم پدرخوانده نینو روتا Nino Rotta میباشد؛ نینو روتا یکی از بزرگترین موسیقی دانان هم عصر این فیلم بود؛ در وصف او میگویند قبل از ساخت فیلم فیلمنامه را به او میدادند و با توجه به اتمسفر فیلم موسیقی را میساخت ! موسیقی فیلم پدرخوانده یکی از بهترین و اعجاب انگیز ترین موسیقی هاست؛ طوری که شما را به فضای فیلم میبرد و در آن اتمسفر غرق میکند و مخاطب بعد از شنیدن آن موسیقی با خود میگوید که هیچ موسیقی دیگری نمیتوانست جایگزین آن شود!

خب خب بازم اینجا یک مقاله دیگر از لیمونی رو مطالعه کردید و امیدوارم که حسابی لذت برده باشید:)

لیمونی هیچوقت دست خالی پیش شما نمیاد:))

این بار هم مثل همیشه برای کسایی که عاشق این فیلم و بازیگراش هستن کلی استیکر لپ تاپ تهیه کرده که میتونه یاد و خاطره این فیلم رو در ذهنتون نگه داره :)

بخاطر همین در دسته‌بندی استیکر فیلم The Godfather برای شما کلی محصول آماده کردیم که از ردیف پایین چندتایی شو میتونید ببینید :)

همراه لیمونی باشید :)